Edukacyjna nagroda

Początek lata to nie tylko czas radości dla młodzieży wywołany zbliżającymi się wakacjami, ale również zagwozdka dla nauczycieli, którzy stoją przed wyborem nagród dla najlepszych uczniów. Niezastąpiona w tej kwestii pozostaje książka. Niezwykle uniwersalny i cenny podarunek. Kojarzy się ze szkołą i edukacją, może być dopasowany do różnych zainteresowań uczniów i nie nadwyręża budżetu szkoły.

Pomocna w szkole

Jeśli nie znamy zainteresowań danego ucznia to ciężko wybrać odpowiednia dla niego książkę. Dobrze wtedy zastanowić się nad przedmiotami które go najbardziej interesują, bądź te które sprawiają mu największe problemy. Książka związana z jednym bądź drugim na pewno okaże się dla niego przydatna i pomocna. Nagrody dla uczniów takie jak: leksykony, encyklopedie, słowniki czy kompendia wiedzy to pozycje, do których zagląda się często i niezależnie od wieku. Fajnymi i często wykorzystywanymi w takich sytuacjach są : “Biblioteka wiedzy” wyd. Arti, “Egzamin ósmoklasisty”, “Język polski”, “Opracowania lektur” wydawnictwa Wilga.

Wciągające historie

Znając preferencje co do gatunku jaki lubi uczeń można pokusić się o powieść młodzieżową. Możemy zdecydować się na książkę w podobnym stylu do tych wypożyczanych przez niego w szkolnej bibliotece, bądź na inną polecaną przez recenzentów powieść z tego samego gatunku. Uczeń na pewno doceni wysiłek nauczyciela włożony w dobór nagrody i zyska przy tym nową lekturę. Nastolatek, który lubi powieści przygodowe z pewnością chętnie przeczyta serię “Pan Samochodzik”, “Winnetou”, “Tomek w krainie kangurów”, “Magiczne drzewo”. Dla ciekawych Biblii odpowiedni będzie “Wojownik trzech światów”. Wielbiciele fantasy ucieszą się z takich tytułów jak “Hobbit”, “Harry Potter”, “Seria niefortunnych zdarzeń”.

Ciekawi świata

Dla uczniów zaciekawionych światem również możemy znaleźć coś specjalnego. Książka “321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” to spis najfajniejszych ciekawostek ze świata, o których wie niewielu. Pozycja ta spodoba się każdemu zainteresowanemu światem i jego tajemnicami. Uczniowie zamiłowaniu życiem pozaziemskim i kosmosem również mogą liczyć na coś przeznaczonych dla nich. Pozycje takie jak : “Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, “Nasza planeta”, “Przewodnik po Wszechświecie”, “Kosmos. My i tajemnica Nieskończoności”, powinny znaleźć się na pierwszym miejscu u miłośnika tego co pozaziemskie.

Uniwersalna książka


Dość niezwykłą i uniwersalną książką jest “W to mi graj” autorstwa Joanny Glogaz. Spis najciekawszych gier i zabaw towarzyski. Jak wiadomo młodzi ludzie często spotykają się w swoim gronie, chodzą na randki. Książka ta pomoże im wypełnić czas na przyjemnej zabawie. Oderwie młodzież od telefonów i ułatwi integrację. Ważne, aby nagrody dla uczniów były przemyślane i indywidualnie dobrane.